Ankara EGO'da Toplu Ulaşım Hizmeti

BÜTÇE VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
EGO GENEL MÜDÜRLÜGÜ TARAFINDAN VERİLEN SERBEST VE İNDİRİMLİ KARTLAR
SERBEST KART

Kurulusumuz ile resmi kurumlar arasinda yapilan protokol geregi verilen resimli karttir. Kisi basina aylik 90 adet tam bilet bedeli üzerinden hesaplanarak, ücreti tahsil/fatura edilmektedir. Kart sahipleri gün ve saat sinirlamasi olmaksizin Kurulusumuz otobüsleri, Ankaray ve Metro dan faydalanmaktadir.

KAMU KARTI

6245 sayili Harcirah Kanununun 48 inci maddesi geregince, memuriyet mahalli dahilinde seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere verilmektedir. Tasima bedeli T.C. Maliye Bakanligi Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlügü tarafindan, kart basim ve onay ücreti ise Kurulusumuz tarafindan belirlenmektedir. 2007 yili aylik tasima bedeli 45.-YTL, kart basim ve onay bedeli 33.-YTL. olarak belirlenmistir.

Kamu karti sahipleri mesai günlerinde 07.00-19.00 saatleri arasinda Kurulusumuz otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadirlar.


Istenilen Belgeler:
 1. 1. EGO Genel Müdürlügü Bütçe ve Mali Isler Dairesi Baskanligi’na hitaben talep yazisi
  2. Kadro unvanina göre ( Veznedar, Dagitici, Tahsildar v.b.) Kamu Karti talep edilen personele/personellere ait onayli personel hareket onayi (en geç 2 yil öncesine ait)
  3. Vize karsiligi, Kamu karti alinacak personel için Maliye Bakanligindan alinmis vize onayi (asli veya onayli fotokopisi),
  4. 2 ser adet renkli resim
  5. Kisi basi 33.-YTL (kart basim ve onay bedeli)
  6. Tasima Bedeli tutari (aylik tasima bedeli 45.-YTL)

YAŞLI SERBEST

6O yasini doldurmus olan tüm vatandaslarimizin Kurulusumuz otobüslerinde 10.00 – 16.00 ve 19.00-24.00 saatleri arasinda ücretsiz olarak yararlanmalari için verilmektedir. Ilk defa yasli serbest karti almak isteyen vatandaslarimizdan;

İstenilen Belgeler
 1. a) Nüfus Cüzdani asli ve fotokopisi
  b) Ikametgah Ilmuhaberi
  c) 1 adet renkli fotograf
  d) 40.-YTL. (40.000.000.-TL) (1 Yillik tasima bedeli) alinarak kartlari düzenlenmektedir.
  Geçmis yillarda yasli serbest karti alan vatandaslarimiz, Bütçe ve Mali Isler
  Dairesi Baskanligi Gelir Müdürlügü Paso Servisine yasli serbest karti ve 40.-YTL. ile müracaat etmeleri durumunda, kartlarina 2007 yili için bandrol yapistirilmaktadir
ÖĞRETMEN PASOSU

Ankara il sinirlari içerisinde Milli Egitim Bakanligina bagli ilk ögretim ve liseler de ögretmen kadrosunda bir fiil çalisan ögretmenlere tüm toplu tasim araçlarinda ögrenci indiriminden faydalanmalari için ögretmen pasosu verilmektedir.
Ankara il sinirlari içerisinde Milli Egitim Bakanligina bagli ilk ögretim ve liseler de görev yapan ögretmenler, paso talepleri için görev yaptiklari okula müracaat edeceklerdir. Okullar ögretmen paso talepleri için Kurulusumuza toplu müracaat ta bulunacaklardir. Okullarina ögretmen pasosu talebinde bulunamayan veya basvuru da geç kalan ögretmenler Kurulusumuza bireysel paso basvurusu yapacaklardir.

İstenilen Belgeler

a) Ögretmen pasosu basvurusunda bulunan okul tarafindan EGO Genel Müdürlügü Bütçe ve Mali Isler Dairesi Baskanligi’na hitaben talep yazisi ve paso islemleri ile ilgili görevlendirilen personele ait yetki belgesi yazisi
b) Paso basvurusunda bulunan ögretmenlere ait, okulun bagli bulundugu Ilçe Milli Egitim Müdürlügünden onayli isim listesi
c) 1 adet renkli fotograf
d) 22.-YTL (2006-2007 ögretim yili paso ve bandrol bedeli)
e) Özel Okullar da görev yapan ögretmenler, 2006-2007 egitim yilina ait Valilik veya Kaymakamlik Olurlu çalisma izin onaylarini getireceklerdir.
f) Bireysel ögretmen pasosu basvurusunda bulunan ögretmenler, paso talep yazisini okulun bagli bulundugu Ilçe Milli Egitim Müdürlügünden onaylattiracaklardir.

Öğretmen pasosu sahipleri tüm toplu taşıma araçlarından (Kuruluşumuz ve Özel halk otobüsleri ile Metro ve Ankaray ) pasosunu göstermek kaydıyla öğrenci indiriminden faydalanır

ÖĞRENCİ PASOSU

Ankara il sinirlari içerisinde bulunan Ilk ögretim, Lise ve tüm üniversite ögrencilerinin Toplu Tasim araçlarindan indirimli olarak faydalanmalari saglanmak amaciyla ögrenci kimliklerine bandrol verilmektedir.

Ülkemizde bulunan üniversitelerin sayisinin ve her okulun kimlik dizaynlari farkli olmasi nedeniyle kontrol ve denetiminin zorlulugundan, tek tip bandrol uygulamasina geçilmis olup ögrencilik haklari dondurulmus veya bitmis olan kisilerin indirimden yararlanmamalarini saglamak, bu nedenle de Kurulusumuzun gelir kaybini önlemektir.

Ankara il sinirlari içerisinde bulunan Ilk ögretim, Lise ve üniversite ögrencileri bandrol talepleri için okullarina müracaat edeceklerdir. Okullar bandrol talepleri için Kurulusumuza toplu müracaatta bulunacaklardir. Okullarina bandrol talebinde bulunmayan veya basvuruda geç kalan ögrenciler, Kurulusumuza bireysel bandrol basvurusu yapacaklardir.

İstenilen Belgeler

a) Bandrol basvurusunda bulunan okullar EGO Genel Müdürlügü Bütçe ve Mali Isler Dairesi Baskanligi’na hitaben talep yazisi ve paso islemleri ile ilgili görevlendirilen personele ait yetki belgesi yazisi
b) Bireysel müracaat ta bulunan Ilk ögretim ve Lise de okuyan ögrenciler, Il Milli Egitim Müdürlügünün bastirdigi 2006-2007 egitim yilina ait ögrenci kimligini, okullarindan onaylattiktan sonra, onaylanmis kimlikleri ile basvuru da bulunacaklardir.
c) Üniversite ögrencileri, okullarindan almis olduklari 2006-2007 egitim yilina ait ögrenci kimlikleri ile basvuru da bulunacaklardir.
d) Üniversite kimliginde ögretim yili belirtilmeyen ögrenciler, ögrenci kimlikleri ile beraber 2006-2007 ögretim yilina ait ögrenci belgesi getireceklerdir.
e) 16,50 -YTL. (2006-2007 egitim yili bandrol bedeli)

ÖZÜRLÜ SERBEST KARTI ve ÖZÜRLÜ İNDİRİMLİ KARTI

Özür orani % 40 ve yukarisina indirimli, özür orani % 75 ve yukarisi olan özürlülere yanlarinda bir refakatçi ile birlikte kullanilmak üzere serbest kart verilmektedir.Özürlü indirimli kart sahipleri Kurulusumuz toplu tasim araçlari ile özel halk otobüslerinden ögrenci bileti kullanarak seyahat etmektedirler. Özürlü serbest kart sahipleri sadece Kurulusumuz otobüslerinden ücretsiz faydalanmaktadir.

Özürlü indirimli ve Özürlü serbest kartlari Ankara Büyüksehir Belediyesi Egitim ve Kültür Daire Baskanligi Özürlüler Sube Müdürlügü tarafindan düzenlenmekte olup, düzenlenen kartlar Kurulusumuz tarafindan onaylanmaktadir.

Özürlü indirimli ve Özürlü serbest karti almak isteyen vatandaslarimiz, Ankara Büyüksehir Belediyesi Egitim ve Kültür Daire Baskanligi Özürlüler Sube Müdürlügüne (Telefon Numarasi: 311 38 10) müracaat etmeleri gerekmektedir.

PTT DAGITICI KARTI

506 sayili Posta Kanunu geregince, T.C. Posta ve Telgraf Teskilati Genel Müdürlügünde dagitici kadrosunda görev yapan posta dagiticilarina resmi kiyafet ve çantalariyla görevli iken kullanmalari için verilen serbest karttir. Kart sahipleri tüm toplu tasim araçlarindan ücretsiz olarak faydalanmaktadirlar.

Yukarida belirtilen serbest ve indirimli kartlarin kayip edilmesi durumunda, EGO Genel Müdürlügü Bütçe ve Mali Isler Dairesi Baskanligi’na hitaben kayip kart talep yazisi, gazete kayip ilani, 1 adet renkli resim ve 66.-YTL. ile 30 gün içerisinde yenisi verilir.

Kurulusumuz toplu tasima araçlarinda kullanilan manyetik kartlar Kurulusumuza ait Abonman Bilet Satis Giseleri ile Ankaray ve Metro Bilet Satis Giselerinde satilmaktadir. Bunun yani sira Ankara’nin degisik semtlerinde, Kurulusumuzdan bayilik alan isletmeler bulunmaktadir. Bayilerimize manyetik kart bedeli üzerinden % 1,5 kar payi verilmektedir. Kurulusumuzdan Bilet Satis Bayiligi almak isteyen isletmelerden istenilen belgeler:

1. EGO Genel Müdürlügü’ne hitaben dilekçe
2. Vergi Levhasi fotokopisi
3. Nüfus Cüzdani fotokopisi
4. 1 adet renkli resim
5. Bagli bulundugu dernekten belge
6. 130.-YTL Güvence Bedeli (100 adet tam bilet tutari)

Bayilik almak isteyen isletme, Sirket statüsünde ise;

1. EGO Genel Müdürlügü’ne hitaben dilekçe
2. Vergi Levhasi fotokopisi
3. Sirket Müdürünün Nüfus Cüzdani fotokopisi
4. 1 adet renkli resim
5. Ankara Ticaret Odasi Belgesi
6. Ticaret Sicil Gazete fotokopisi
7. 130.-YTL Güvence Bedeli (100 adet tam bilet tutari)


Bayilik islemleri için yukarida belirtilen evraklari tamamlayan isletmeler, dilekçelerini EGO Genel Müdürlügü Genel Evrak servisinden havale ettirdikten sonra Otobüs Dairesi Baskanligi tesisleri içerisinde hizmet veren Bütçe ve Mali Isler Dairesi Baskanligi Gelir Müdürlügüne müracaat etmeleri halinde bayilik sözlesmeleri yapilmaktadir.


NOT: Yukarida belirtilen konularla ilgili 0312 384 03 60 /225, 261, 271,259 numarali telefondan bilgi alinabilir.

EMEKLİ SANDIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN VERİLEN SERBEST KARTLAR

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki serbest kartlar verilmektedir:

Gazi
 1. Bu kart sahibi ve eşi TCDD ve Denizcilik İşletmelerinin iç hatları vasıtalarında 1. mevkide ve belediye vasıtalarında ücretsiz seyahat eder.(1005 s.k. md.2)
 2. Bu kartta fotğrafı bulunmayan eş, ücretsiz seyahat edemez.
Şehit Ailesi Ücretsiz Seyahat Kartı
Bu kart sahibi ve eşi TCDD ve Denizcilik İşletmelerinin iç hatları vasıtalarında 1. mevkide ve belediye vasıtalarında ücretsiz seyahat eder.
Vazife Malülü Ailesi Ücretsiz Seyahat Kartı
Bu kart sahibi ve eşi TCDD ve Denizcilik İşletmelerinin iç hatları vasıtalarında 1. mevkide ve belediye vasıtalarında ücretsiz seyahat eder.
Ücretsiz Seyahat Kartı
 1. Bu kart sahibi ve eşi TCDD ve Denizcilik İşletmelerinin iç hatları vasıtalarında 1. mevkide ve belediye vasıtalarında ücretsiz seyahat eder.(1005 s.k. md.2)
 2. Bu kartta fotğrafı bulunmayan eş, ücretsiz seyahat edemez.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !